اخبار

 

مرجع پلیمر در بازار ایران: شرکت Clariant، تولید کننده مواد شیمیایی خاص در جهان، فرمولاسیون بهبود یافته‌ای از مستربچ‌های گسترده CESA را ارائه داده که می‌توانند خواص مهم موادی را به پلیمرهای تراکمی بازیافت شده نظیر  PET، PLA و پلی کربنات بازگردانند. این بدان معنی است که حتی درصد بالایی از مواد بازیافتی را می‌توان با رزین خالص ترکیب کرد، بدون اینکه کاهش قابل توجهی در خواص فیزیکی مورد نیاز در تماس با مواد غذایی و دیگر کاربردهای بسته بندی با کارایی بالا رخ دهد.

ویژگی مستربچ‌های جدید

این مستربچ‌های جدید راه حلی ساده و کم هزینه برای افزایش وزن مولکولی را ارائه می‌دهند و همچنین خواص فیزیکی، استحکام مذاب و فرآیند پذیری موادی نظیر PET و PLA را باز می‌گردانند زیرا زنجیره‌های پلیمری این مواد در طی پردازش و بازیافت دچار تغییرات منفی می‌گردد. هنگامی که این مستربچ‌ها به مواد بازیافتی در طی پردازش اضافه می‌شوند، موجب اتصال مجدد زنجیره‌های شکسته پلیمری به یکدیگر شده و باعث افزایش طول زنجیر می‌گردند. طول بلند زنجیرهای PET و PLA به خصوص در فرآیند اکستروژن ضروری می‌باشد، زیرا باعث ارائه استحکام کششی و در نتیجه عملکرد خوب در مواد بسته‌بندی می‌گردد.

مستربچ‌های CESA در فرمولاسیون‌های استاندارد و سفارشی موجود هستند و می‌توانند برای کنترل یا افزایش طیف وسیعی از پارامترهای مواد نظیر شاخص جریان ذوب (MFI)، ویسکوزیته ذاتی، پایداری هیدرولیتی، خواص مکانیکی و وضوح استفاده شوند.

منبع: plasticstoday

 

مرجع پلیمر در بازار ایران: شرکت OCSiAl، تولید کننده پیشرو نانولوله‌های تک دیواره در جهان، به تازگی پروژه‌ی جدیدی را در زمینه‌ی پلاستیک‌های الیاف شیشه راه اندازی کرده است. افزودن نانولوله‌ها این امکان را فراهم می‌آورد که خواص آنتی استاتیک در پلاستیک‌های الیاف شیشه ایجاد شود. این پلاستیک‌ها در تولید تانک‌های ذخیره و حمل و نقل پسماندهای نفتی، تجهیزات تمیز کاری و پمپاژ پسماندهای نفتی استفاده می‌شود.

این چهارمین پروژه موفق برای استفاده از نانولوله ها در صنعت الیاف شیشه می‌باشد و بار دیگر این مواد انقلابی باعث ایجاد محصولاتی شده است که به هیچ وجه در جهان تولید نشده است.

شرکت Euro Accent Saba، تولید کننده سیستم تصفیه پسماند، با موفقعیت نانو لوله‌های کربن تک دیواره OCSiAl را مورد آزمون قرار دارد و در حال حاضر شروع به تولید تانک‌های پلاستیکی الیاف شیشه آنتی استاتیک کرده است. این نانو لوله‌ها باعث ارتقاء محصولات شرکت Kazan مطابق با الزامات ایمنی برای ذخیره پسماندهای نفتی شده است.

ویژگی محصولات:

  • استفاده از درصد بالایی از نانو لوله‌های تک دیواره در مواد (>75%)
  • مقدار بسیار کم کربن آمورف (<1٪)
  • کپسوله سازی تمام ناخالصی‌های معدنی (Fe)
  • کاهش ۵۰% هزینه‌ها نسبت به نمونه‌های مشابه

افزودن نانو لوله‌ها به مواد باعث افزایش بهره‌وری خواص الکتریکی، حرارتی، فیزیکی و مکانیکی می‌شود.

منبع: specialchem

محققان آمریکایی موفق به ساخت الیافی شدند که نانوذرات درون آن به دام افتاده است. این الیاف در واقع نانوکامپوزیت‌هایی با خواص آنتی‌باکتریال هستند که می‌توان از آن‌ها برای تولید پارچه استفاده کرد. بعد از ۵۰ بار شستشو نیز این الیاف خواص آنتی‌باکتریال خود را حفظ می‌کنند.

نانوکامپوزیت‌هایی با خواص آنتی‌باکتریال

بند کفشی که در برابر باکتری‌های خطرناک مقاوم است و بانداژی که به درمان زخم کمک می‌کند، اینها مثال‌هایی از پتانسیل‌های کاربردی فناوری است که توسط دانشمندان مرکز خدمات تحقیقات کشاورزی (ARS) به دست آمده است. این گروه تحقیقاتی به رهبری سونگهیون نام موفق به ارائه روشی ارزان، مؤثر و زیست‌سازگار شده که با استفاده از آن می‌توان باکتری‌ها را از بین برد. در این فناوری از نانوذرات نقره در بستر الیاف کتان استفاده شده‌است.

نقره و خواص آنتی‌باکتریال

بیش از یک قرن است که لباس‌ها و ادوات پزشکی را با نقره ترکیب می‌کنند تا خواص آنتی‌باکتریال به دست آید. اما شستن، به دلیل زدایش نقره از سطح، موجب از بین رفتن این خواص شده است. مقدار نانوذرات نقره مورد نیاز برای از بین باکتری‌ها بسیار کم بوده و در نتیجه هزینه کار به شدت کاهش می‌یابد. نام و همکارانش از مرکز ARS در نیواورلئان فرآیند جدیدی برای ایجاد الیاف نانوکامپوزیتی نخ-نقره به کار گرفتند. این الیاف برای ساخت بانداژ، بند کفش و بسیاری از وسایل مختلف به کار گرفته می‌شود. از آنجایی که نانوذرات درون الیاف به دام افتاده‌اند، نه روی سطح آنها، رهاسازی نانوذرات بسیار کم و آهسته است، بنابراین دوام بالایی داشته و در دراز مدت امکان مقابله با باکتری‌ها را داراست. این نانوذرات موجب تقویت و استحکام الیاف می‌شوند. الیاف حاوی نخ-نقره که با این روش تولید شده‌اند، حتی بعد از ۵۰ بار شستشو نیز قادراند میکروب‌ها را از بین ببرند. نانوذرات مورد استفاده در این پروژه بین یک تا صد نانومتر قطر داشته و قادراند ۶۰۰ نوع باکتری را از بین ببرند؛ از آن جمله می‌توان به باکتری ایکولا اشاره کرد. این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا روی توسعه پارچه‌های حاوی این نانوذرات کار کرده و موفق به تولید تی‌های شستشوی زمین با استفاده از این الیاف شوند.

این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا روی توسعه پارچه‌های حاوی این نانوذرات کار کرده و موفق به تولید تی‌های شستشوی زمین با استفاده از این الیاف شوند.
منبع : Wiping Out Bacteria with Nanoparticle-Cotton Fibers

 ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

مرجع پلیمر در بازار ایران به نقل از جام‌جم آنلاین: تولید کاغذ از ترکیب پودر سنگ و پلیمر در کشور امکان پذیر شد

ساخت کاغذ از سنگ

 با وجود افزایش محبوبیت کتاب‌ها و نشریات الکترونیک در سال‌های اخیر، همچنان میزان تولید کاغذ در جهان بسیار زیاد است و کمتر از نیمی از این میزان در سال بازیافت می‌شود. به همین دلیل، محققان همچنان به دنبال جایگزینی برای کاغذ هستند تا درختان کمتری برای تولید کاغذ از بین برود و محیط زیست بیش از این آسیب نبیند. یکی از روش‌های جدید تولید کاغذ، استفاده از کربنات کلسیم است که از محصولات جانبی سنگ‌آهک به شمار می‌رود. این ماده را می‌توان از معادن سنگ استخراج یا از باقیمانده نخاله‌های ساختمانی برای تولید کاغذ سنگی استفاده کرد. فرآیند تولید چنین کاغذی به استفاده از درخت، آب و نفت نیاز ندارد. چنین کاغذی به طور طبیعی سفید است و از اسید یا انواع سفیدکننده‌ها برای سفید کردن آن، استفاده نمی‌شود. زمان لازم برای تجزیه این کاغذ در طبیعت نیز حدود ۱۴ تا ۱۸ ماه است. اگرچه در ساخت این کاغذ به جای چوب از سنگ استفاده شده، تولید چنین کاغذی بدون استفاده از اندکی پلاستیک امکان‌پذیر نیست. پلی‌اتیلن چگال (HDPE) نوعی ترموپلاستیک است که در ساخت انواع لوله‌ها یا پاکت‌های نگه‌دارنده مواد خوراکی از آن استفاده می‌شود. این نوع پلاستیک قابل بازیافت است و البته باید همراه مواد مشابه خود بازیافت شود. به طور معمول ۲۰ درصد این کاغذهای سنگی از این ماده پلیمری تشکیل می‌شود

کاغذ سنگی تولید ایران

محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی دانشگاه تربیت مدرس بتازگی در ایران کاغذی از جنس کربنات کلسیم و مواد پلیمری تولید کرده‌اند که می‌تواند در موارد بسیاری جایگزین استفاده از چوب برای تولید کاغذ باشد. از ویژگی‌های دیگر این کاغذ ضد آب بودن، مقاومت بیشتر و قابلیت برگشت‌پذیری به خاک در کوتاه مدت است. در این کاغذ از سفیدکننده‌ها نیز استفاده نمی‌شود. مهدی ذاکری، سرپرست پژوهشکده فرآوری مواد معدنی درباره تولید این کاغذ در ایران می‌گوید: یک شرکت چینی این کاغذ را در ایران تولید می‌کرد، اما اکنون با دستیابی به دانش بومی ساخت کاغذ سنگی، تولید آن به طور کامل در ایران انجام می‌شود. برنامه مهم ما این است که تولید این کاغذ را برای مناطق محروم توسعه دهیم. به همین علت تصمیم گرفتیم فرمول تولید چنین کاغذی را به دست آوریم و آن را به صورت بومی تولید کنیم. در واقع هدف اول استفاده از این کاغذ در صنایع بسته‌بندی و در سطح کشور است. وی می‌افزاید: ما در کشور هم مشکل کمبود آب داریم و هم کمبود چوب، از طرفی معادن زیادی داریم که بیشتر محصول آنها خام‌فروشی می‌شود. تولید چنین کاغذی از همه نظر سودمند و به نفع کشور است

کاغذ دوستدار محیط زیست

کاغذ سنگی، محصولی دوستدار محیط‌زیست است که می‌توان با لمس آن، تفاوت را با کاغذهایی که از چوب ساخته شده است، تشخیص داد. این کاغذ بسیار نرم و انعطاف‌پذیر و البته پاره‌کردن آن سخت‌تر است. همچنین جوهر روی این کاغذ راحت‌تر و بهتر پیاده می‌شود، اما ممکن است خشک شدن آن زمان بیشتری ببرد. سرپرست پژوهشکده فرآوری مواد معدنی درباره علت تولید چنین کاغذی می‌گوید: در سال، حدود دو میلیون تن کاغذ در کشور مورد نیاز است. برای یک تن کاغذ، حدود ۱۷ درخت قطع و مقدار زیادی نیز آب مصرف می‌شود، اما این کاغذ از چوب تهیه نمی‌شود و اصلا به مصرف آب برای تولید آن نیاز نیست. حتی می‌توان به این فرمول ترکیباتی اضافه کرد که کاغذ ضدشعله یا ضدباکتری شود و همه این موارد از مزیت‌های این کاغذ است. حدود ۸۰ درصد این کاغذ از سنگ کربنات کلسیم است که در ایران بوفور در همه عیارها یافت می‌شود. این ماده اولیه چون سنگ است به آسانی به محیط‌زیست بازمی‌گردد. ۲۰ درصد دیگر این کاغذ، مواد پلی‌اتیلن یعنی مواد اولیه پلاستیک است. در نهایت با اضافه‌شدن ترکیب مشخصی به این ترکیب، این مواد می‌تواند به طور کامل بازیافت شود و نگرانی از این بابت وجود ندارد. کاغذ سنگی، تمام کاربردهای کاغذ معمولی را غیر از پرینت دارد. البته برای چاپ هم می‌توان از این کاغذ استفاده کرد، اما قیمت آن بالاتر از کاغذ معمولی تمام می‌شود. در حال حاضر،‌ این کاغذ بیشتر برای بسته‌بندی مواد غذایی، لوازم بهداشتی و کاغذ دیواری استفاده می‌شود.

معرفی آمیزه های polybas

 

 

 

آدرس :

مشهد ، شهرک صنعتی توس ، فاز یک ، تلاش شمالی 7/3 

تلفن واحد فروش : 35410599 051

واحد مهندسی : 35410601 051

 فکس : 35413743 051

پست الکترونیک : info[at]polybas.com

استخدام

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Tomato Green Blue Cyan Dark_Red Dark_Blue

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction